anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Problem z robieniem zdjęć po ciemku.

Znajomy-----
Początkujący

Problem z robieniem zdjęć po ciemku.

Witam ponownie, jak w temacie. Nie wiem co robię źle mam wszystkie ustawienia na AUTO i ISO, focus, a zdjęcia nie wychodziły mi na żadnym trybie i AUTO i nocnym. Problem pogał na tym, że aprat nie mógł złapać ostrości, autofocus próbował, ale nie wychodziło mu (jak celowałem w dosyć ciemne drzewo czy coś innego. Czy w takich przypadkach muszę ustawić focus na manual? Aparat z którego korzystam to A350.

34 ODPOW. 34
profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

miklas napisał(a):

Zwracam honor do kieszeni.
Myślałem, ze jak w a700



Ja od kiedy mam wężyk zawsze używam 2s.

profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

Lajam napisał(a):

Ja od kiedy mam wężyk zawsze używam 2s.


czyli w sumie możesz mi oddać mój wężyk (bo masz pilota ) 😛

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
Znajomy-----
Początkujący

Super jesteście. Już sobie wszystko przeanalizowałem, dziś wieczorem, jak pozwoli pogoda to pokombinuje :D Wychodzi na to, że praktycznie wszystko robiłem źle... I szczerze mówiąc, nawet nie pomyślał bym o ustawieniu samowyzwalacza... Statywu nie mam, może w przyszłym tygodniu kupię, ale zamiast tego korzystam z samochodu i podkładek. Też jest stabilnie. Może dziś wieczorem, albo jutro wrzucę zrobione zdjęcia..

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Znajomy napisał(a):

Super jesteście. Już sobie wszystko przeanalizowałem, dziś wieczorem, jak pozwoli pogoda to pokombinuje :D Wychodzi na to, że praktycznie wszystko robiłem źle... I szczerze mówiąc, nawet nie pomyślał bym o ustawieniu samowyzwalacza... Statywu nie mam, może w przyszłym tygodniu kupię, ale zamiast tego korzystam z samochodu i podkładek. Też jest stabilnie. Może dziś wieczorem, albo jutro wrzucę zrobione zdjęcia..



Jeśli naprawdę chcesz bawić się w tego typu fotografię, koniecznie kup statyw. I koniecznie porządny, nie jakieś cudo za 60 zł na alledrogo ;)

Znajomy-----
Początkujący

Może w przyszłym tygodniu kupie, a teraz spróbuje od kolegi pożyczyć, jak się uda, to może wieczorem pomęczę trochę lusterko (nie chodzi mi o picie do lusterka, tylko o aparat ;) ). Na alledrogo :slight_smile: czasami potrafią szajs wcisnąć.

Znajomy-----
Początkujący

Jak mówiłem, wczoraj troszkę pokombinowałem i zobaczcie jak wyszło. Moim zdaniem, mimo swojego dużego samokrytycyzmu, wyszło całkiem ładnie. Tylko na jednym zdjęciu akurat papierosa wyrzucałem i powstał troszkę dziwny efekt. Gałęzie są troszkę rozmazane, bo wiał wiatr. Teraz takie pytanie, na zdjęciu 2-kościół nocą, wydaje mi się, że latarnie są prześwietlone. Czy to można zminimalizować zwiększając przysłonę F, czy zmniejszając czas naświetlania? I drugie pytanie, czy jest jakaś funkcja (w instrukcji nie mogłem jej znaleźć) dająca większy czas naświetlania? Wiem, że jest BULB, ale wtedy trzeba ciągle trzymać, wiadomo nadając drgania...

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Znajomy napisał(a):

Czy to można zminimalizować zwiększając przysłonę F, czy zmniejszając czas naświetlania? I drugie pytanie, czy jest jakaś funkcja (w instrukcji nie mogłem jej znaleźć) dająca większy czas naświetlania? Wiem, że jest BULB, ale wtedy trzeba ciągle trzymać, wiadomo nadając drgania...



Na pierwsze pytanie: lepiej skrócić czas niż otwierać przysłonę...wtedy nie tracisz na ostrości. Generalnie to powinieneś mieć minimum F8 zawsze.

Sprawa druga...do zdjęć nocnych przydaje sie wężyk spustowy...powyżej 30 sekund jest nieodzowny, a i przy łapaniu piorunów jak znalazł. Oryginał kosztuje w okolicach 160 wzwyż, na allegro kupisz "domowej" roboty od 30zł. I taki allegrowy ja mam (od Krisa) i się świetnie sprawdza.

Twoje próby nocnych zdjęć nie są udane, masz źle ustawiony balans bieli, robisz zdjęcia na ISO800 (ma być jak najmniejsze!!) poza tym masz fatalną lokalizację. Kadr jest nieciekawy - włazi mnóstwo cieni drzew i czarnych plam - unikaj tego.

I generalnie robisz zdjęcia w nocy (22.42), o tej porze naprawdę nie ma sensu już robić zdjęć. No chyba że masz porządny statyw i wężyk i co najważniejsze - dobrze oświetlony obiekt. Najlepsza pora na "nocne" to moment kiedy zapada zmrok, kiedy niebo nie jest jeszcze czarne.

Znajomy-----
Początkujący

Kolejny raz dzięki za wskazówki. Co do lokalizacji, na pewno nie jest najlepsza, ale mi się bardzo podoba, wg. mnie ma klimacik. Chociaż owszem drzewa i krzaki szpecą to zdjęcie. Problem wężyka już wyeliminowałem, dałem 10" samowyzwalacz. Statyw będę miał może w przyszłym tygodniu, narazie korzystam z samochodu. A taką porę wybieram, bo wcześniej po prostu nie mam czasu.. Ale idzie weekend, popróbuje się w różnych porach i stosując się do wskazówek.
Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam!

Tommygun------
Początkujący

Lajam wskazał co i jak, jezeli faktycznie chcesz próować z tego rodzajem fotografii, to musisz dozbroić się w sprzęt, konicznie naucz się ustawiać balans bieli i poszukaj jednak innych obkektów, resztki światła po zachodzie słońca na takich czasach powodują, że temat główny jest w cieniu. Do tego iso jak najniższe, jest w sieci trochę porad, regulamin chyba nie pozwala na wstawianie linków do innych stron ale poszukaj poradników Pawła Dumy, ostatnio tez była impreza pod patronatem sony, której tematem była właśnie fotografia nocna (info na stornie, na której udziela się właśnie P.D.), może przydałby się i tutaj jakiś mini poradnik o różnej tematyce foto, tak od strony fotografii, jak i zasad działania AF, pomiaru światła, ustawiania balansu bieli, taki kącik dla początkujących lub szukających.

Znajomy-----
Początkujący

Ogarniam powoli to wszystko, ale czasu mało na szukanie tych wszystkich poradników.. Wiem, idę na łatwiznę, pytając się o rzeczy, których akurat nie wiem, nie szukając wszystkiego w sieci i w książkach, ale naprawdę mam za mało czasu.. Jeszcze jak kupiłem aparat, to już moje kochanie zaczyna strasznie oburzać się, bo ciągle gdzieś chcę jeździć doskonalić swój warsztat, a jej coraz bardziej to się nie podoba... Ciężko w pełni zadowolić kobietę (nie mówię tu o miłości fizycznej ;) ). Druga sprawa, łatwiej i szybciej jest pokazać zdjęcie, zebrać krytykę od doświadczonych użytkowników i zapytać się na indywidualnym przykładnie co jeszcze poprawić.
A wracając do tematu możecie podpowiedzieć mi coś z ustawieniami balansu bieli? U siebie mam ustawione na auto, lepiej regulować manualnie? Obiecuje, że doczytam w książkach :rolling_eyes:
I kolejny raz dziękuję za zainteresowanie tematem, bardzo mi pomogliście i proszę o kolejne rady.