anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Zdjęcia sportu przy kiepskim świetle.

Silencear
Poszukiwacz

Zdjęcia sportu przy kiepskim świetle.

Witam !

 

Otóż jestem świeżym właścicielem Sony A99V i mój problem jest następujący. Robiłem zdjęcia na wielu imprezach motoryzacyjnych i na większości z nich pogoda dopisała. Choć ostatnio w autodromie w poznaniu złapał mnie deszcz i pogorszyło się światło. Ratowałem się ISO choć było go zdecydowanie za dużo, lecz aparat gubił mi ostrość a znalezienie optymalnych ustawień pod zmiejszenie ISO było jak walenie głową o ziemie. Teraz szykują się zawody driftu, z przewidywanym deszczem, obawiam się że ta sytuacja się powtórzy i proszę o poradę jak temu zapobiec. Czy opcja " śledzenie obiektu " może tutaj psuć sprawę ? Co polecacie zrobić, czy znacie jakieś sztuczki. Zapoznaje się dopiero ze sprzętem, bo wcześniej miałem A350 i nie miał takiej księgi opcji. Obiektyw którego używam:

150-500 mm f/5.0-6.3 APO DG OS HSM

 

Pozdraiwam

4 ODPOW. 4
profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Czy również z A350 używałeś tego obiektywu?

Obiektyw jest dość ciemny (podejrzewam 5,6 w większym, używanym przez Ciebie zakresie), dość długi. Nie wiem na jakich ustawieniach fotografujesz ale jednak przy ciemniejszym obiektywie potrzeba więcej światła. Poza tym czujniki AF lepiej działają z jaśniejszymi szkłami (akurat nie wiem, jak to jest w Sony A99 ale wiele modeli aparatów ma tak, że czujniki krzyżowe działają z obiektywami ze światłem 2,8; środkowy krzyżowy 4; boczne działają do 5,6 a środkowy do 8 ale wtedy działają jak liniowe). Z tego co pamiętam w A99 są jeszcze dodatkowe czujniki wspomagające ale one działają z obiektywami o świetle 2,8. Więc tak naprawdę w przypadku Twojego obiektywu najlepszy byłby czujnik środkowy. No i wiadomo - im mniej światła tym gorzej dla AF (a zwiększanie czułości nie poprawi pracy AF-u). Ja na Twoim miejscu nastawiłbym się na korzystanie z czujnika środkowego, tryb AF-C i zdjęcia seryjne. Oczywiście tryb naświetlania S i czas dobrany tak, aby pokazać ruch, aby nie zamrozić kół. Jeżeli obiektyw pracuje dobrze od pełnego otworu przysłony to Auto ISO, jeżeli musisz przymknąć przysłonę do powiedzmy 8 to tryb M, odpowiedni czas, przysłona 8 i czułość musisz dobrać ręcznie. Warunki nie zmieniają się w jednej chwili, nawet gdy trochę się zmienią fotografując w RAW możesz dokonać korekty. Natomiast w wizjerze możesz widzieć, że warunki się zmieniają i możesz wprowadzić zmianę ISO kontrolując obraz w wizjerze.

Silencear
Poszukiwacz

Do swojego A350 nie wstawiałem sigmy, tamten emeryt ma już tak duży przebieg, że na zdjęciach widnieją wszędzie przepalone pixele. Jak robiłem zdjęcia nocne z naświetlaniem, to gwiazdy miałem nawet na drzewach :slight_smile: Co do A99 to właśnie robiłem na trybie M, i może dlatego coś poszło nie tak. Ponoć gdzieś słyszałem że funkcja śledzenia obiektu jednak również potrafi uprzykrzyć sprawę. Naprawdę nie wiem co robić, gdyż to moja pierwsza impreza z samochodami na zaciągniętym ręcznym. Motocykle klasy 1000 przemykały obok mnie po 220 km/h, całe szczęście byłem wyposażony w statyw z głowicą manfrotto. Myśle że z samochodami będzie łatwiej, ale deszcz i zachmurzenie nie będą ze sobą współgrać. Do 2000 ISO, jakość zdjęcia jest znośna. Później to już jest walka w Lightroomie i nie koniecznie z tytułu wysokiego ISO będzie ostre. Przesyłam zdjęcie z flickra w którym są parametry, w jakich go wykonałem. Zdjęcie Motocykli przy +/- 200 km/h . I dziękuje za odpowiedź ! :slight_smile:

profile.country.PL.title
Rutek68
Doradca

Potwierdzę tylko wypowiedź piotruso centralny punkt AF w takich sytuacjach sprawdzi sie najlepiej i jeżeli możesz tele o świetle 2,8 ( mam  77 a tam AF działa raczej podobnie, centralny AF jest dość szybki nawet przy gorszych warunkach oświetleniowych, a  boczne wtedy już kuleją)

Sony 77 ob.28/2,8; 50-200/4-5,6; 35/1,8; 50/1.7; 135/2,8
profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

To ja potwierdzę słowa Rutka - śledzenie z wykorzystaniem wszystkich punktów AF przy dużych prędkościach obiektów i słabszym świetle to jednak domena szkła ze światłem 2,8. Dla szkieł ciemniejszych pewność będziesz miał korzystając z centralnego czujnika, jest najbardziej czuły i najsprawniejszy.

Jeszcze jedna uwaga, w tej sprawie wysłałem priv.