anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Problem z A77V i F43AM

ROZWIĄZANE
profile.country.PL.title
Arturro10
Użytkownik

Problem z A77V i F43AM

Witam.

Mam problem z aparatem i lampą którą niedawno nabyłem. Wczoraj byłem na 100dniówce - jako fotograf. I strasznie męczyłem się z robieniem zdjęć. 

Chodzi o to że aparat miał bardzo wielkie problemy z ostrzeniem, obojętnie czy to na obiektywie 18-55, 50 1.8, 85 2.8, bez względu czy w trybie ADI czy TTL, czy to manual lub w trybie A. Po naciśnięciu półspustu aparat próbuje i próbuje aż w końcu potwierdza ostrość (czasami nie jest w stanie wyostrzyć), po czym po dociśnięciu spustu migawki "zastawia się" czy błysnąć i po około 1 sekundy jest błysk lampy - ale wtedy już osoba fotografowana ucieka z ostrości i wychodzi lipa. Czasami trochę lepiej było jak ustawiłem MANUAL i w korpusie jak i w lampie na błysk 1/2 mocy, a w aparacie f1,8 i czas 1/100. W większości siłę błysku miałem ustawioną na 1/4 a nawet 1/8 bo na 1/2 było już za dużo światła, a po przymknięciu przysłony znowu pojawiał się problem.

Z Alphą580 i HVL42AM nigdy nie miałem takich problemów i nie przegrzewała się tak szybko jak  ta lampa.

Ktoś pomoże co zmienić w ustawieniach aby poradzić sobie z tym problemem? Bo ja już nie wiem co mam zrobić.

 

Pozdrawiam Artur

2 ZAAKCEPTOWANYCH ROZWIĄZAŃ ()

Zaakceptowane rozwiązania
profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Tak, wszystko opisałeś.

Jeżeli możesz to sprawdź choćby w przedpokoju czy innym ciemniejszym miejscu (nie musi być czarno jak w ... schowku) czy działa Ci lampka doświetlająca w lampie (załóż lampę, ustawienia na tryb AF-S i centralny punkt). Powinna wyświetlić wzorek a aparat powinien wyostrzyć nawet na ścianie. Te ustawienia właśnie powodują, że lampa będzie pracowała jako doświetlenie AF nawet gdy jest nieaktywna (tzn. lampa musi być włączona włącznikiem głównym ale może być ustawiona w trybie "bez błysku"). Jeszcze przejrzę instrukcję i potestuję swoją lampę ale ja nie miałem aż takich problemów ani z HVL 42 am, ani z HVL 43 am (co prawda z tą ostatnią nie zrobiłem zbyt wielu zdjęć, nie fotografowałem żadnej "imrprezy" tylko bardziej statyczne obiekty ale AF może troszkę wolniej ale działał w miarę sprawnie.

Nie wiem, czy też można aż tak bardzo zrzucać na taki przypadek winę ale wielokrotnie spotykałem się z opinią, że mocowanie pomiędzy lampą a korpusem nie jest najlepsze, nie ma żadnego pierścienia dociskającego i z czasem to połączenie się wyrabia i lampa często nie kontaktuje (np. w zależności od pochylenia body). Osobięcie tego nie doświadczyłem ale czytałem i widziałem takie ineprawidłowości.

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

profile.country.PL.title
Arturro10
Użytkownik

Witam.

Przetestowałem wszystkie możliwe pozycje trzymania aparatu i po mimo luzu lampa dziala prawidłowo :thumbsup:

Sprawdzałem to działanie wspomagania AF - czerwony wzorek - okazało się że nie działa.

A więc zacząłem grzebać w menu i się okazało że WSPOMAGANIE AF było wyłączone, przestawiłem na AUTOMATYCZNE i wszystko działa jak należy :thumbsup: 

Lajam i Piotruso - dzięki za chęci i za pomoc :wink:

Wyświetl rozwiązanie w oryginalnym poście

Tagi (1)
8 ODPOW. 8
profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Witaj.

Wstaw gdzieś ze dwa, trzy zdjęcia (może być udane i nieudane) tak, aby były zawarte w nich dane EXIF. Mając te wartości będziemy mogli zobaczyć wszystkie nastawy aparatu i ewentualnie lampy i może coś uda się podpowiedzieć.

profile.country.PL.title
Arturro10
Użytkownik

DSC02541.JPGDSC02692.JPGDSC0269111.jpg

Patrząc na zdjęcie 2 i 3 to ustawienia są identyczne, sufit wszędzie był na tej samej wysokości, wszędzie identycznie biały - a różnica zdjęć ogromna. Na 1 zdjęciu za każdym razem ostrość ustawiałem na pierwszą osobę w lokomotywie i tak samo podczas tańczenia poloneza ale zanim aparat zastanowił się z zablokowaniem ostrośći to łapała się kolejna osoba. Nawet jak przymykałem przysłonę i zwiększałem błysk to i tak nic nie zmieniało. Czasami był przedbłysk w celu pomocy przy ostrzeniu, ale najczęściej go nie było. Nigdy nie miałem aż takich problemów w zgraniu aparatu z lampą.

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Czy możesz wstawić zdjęcia jako załączniki? Tak, żeby był exif? Bo jest tylko w tym pierwszym, przestrzelonym. 

 

 

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Co do ostrości to jeszcze mam pytanie jak był ustawiony tryb pracy AF i punkty ostrzenia? Czy miałeś ustawiony tryb AF-S, AF-A czy AF-C? I obszar ostrości jak był ustawiony: szeroki, strefa, punktowy czy lokalny?

Co do przedbłysku to lampa zewnętrzna nie wyzwala błysku aby wspomóc system AF. Od tego jest specjalny "reflektorek" oświetlający obiekt na czerwono ale nie działa we wszystkich trybach. Stąd moje pytanie o tryb pracy układu AF.

Co do różnicy w jasności zdjęć to przy zmieniającym się dyskotekowym świetle mogą wystąpić bardzo duże różnice. Wystarczy, że w momencie wykonywania pomiaru błyśnie skaner czy inna lampa a na czas zdjęcia zgaśnie i już masz ciemne zdjęcie. Odwrotna sytuacja może wystąpić gdy stosujesz dłuższe czasy otwarcia migawki. Często można złapać błysk innego fotografa, który rozświetla / przepala zdjęcie. W trybie pomiaru wielopolowym (matrycowym) ciężko jest powiedzieć, na jaki fragment kadru aparat mierzy, do czego porównuje i jak wygląda dla niego rozkład świateł. Ten pomiar sprawdza się w wielu typowych sytuacjach ale gdy błyskają światła pewnie bym go nie użył.

Na razie innych możliwości nie widzę. Jeżeli coś jeszcze wpadnie mi do głowy to będę dopytywał i próbował rozwiązać z Tobą ten problem.

profile.country.PL.title
Arturro10
Użytkownik

Lajam nie wiem dlaczego jest tylko na jednym, drugie zdjęcie zmnieszałem w PS bo było za duże a tak to wstawiłem oryginalnej wielkości bez kombinowania. Są przestrzelone bo aparat długo męczył się z potwierdzeniem ostrości a później po wciśnięciu do końca spustu jeszcze przez chwilę lampa zastanawiała się czy błysnąć i osoba która miała być ostra wychodziła poza GO. Nie robiłem strasznie szybko zdjęć, aby lampa nie zdążyła się naładować do kolejnego błysku, bo przy sile błysku 1/4 można zrobić 5 zdjęć bez spowolnienia lampy, a przy 1/8 aż 15 - sprawdzałem.

Piotruso na korpusie mam ustawione pokrętło na AF-S, tryb błysku wypełniający, próbowałem też na zamykającym - ale efekty były prawie identyczne, obszar AF - punktowy, ISO-200, tryb pomiaru - wielopunktowy, korekcja błysku 0,0 +0,3, w większości tryb M, czas 1/60 - 1/100, i próbowałem na błysk ADI i przedbłysk TTL, jak przełączałem na tryb A to i tak mi czas pokazywało w okolicach 1/60-1/80, LAMPA - level 1/8-1/2, tryb M, i zoom M, a jak przełączałem na A to automatycznie zmieniało na TTL. I właśnie ta czerwona lampka w korpusie i w lampie nie działały.

Lamp dyskotekowych jako takich nie było, była tylko jedna jakaś niebiesko-zielona, która świeciła centralnie w sufit i nikogo nie oświetlała, zdjęcia robiłem tylko ja.

Chyba wszystko wypisałem co było możliwe :wink:

profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

Tak, wszystko opisałeś.

Jeżeli możesz to sprawdź choćby w przedpokoju czy innym ciemniejszym miejscu (nie musi być czarno jak w ... schowku) czy działa Ci lampka doświetlająca w lampie (załóż lampę, ustawienia na tryb AF-S i centralny punkt). Powinna wyświetlić wzorek a aparat powinien wyostrzyć nawet na ścianie. Te ustawienia właśnie powodują, że lampa będzie pracowała jako doświetlenie AF nawet gdy jest nieaktywna (tzn. lampa musi być włączona włącznikiem głównym ale może być ustawiona w trybie "bez błysku"). Jeszcze przejrzę instrukcję i potestuję swoją lampę ale ja nie miałem aż takich problemów ani z HVL 42 am, ani z HVL 43 am (co prawda z tą ostatnią nie zrobiłem zbyt wielu zdjęć, nie fotografowałem żadnej "imrprezy" tylko bardziej statyczne obiekty ale AF może troszkę wolniej ale działał w miarę sprawnie.

Nie wiem, czy też można aż tak bardzo zrzucać na taki przypadek winę ale wielokrotnie spotykałem się z opinią, że mocowanie pomiędzy lampą a korpusem nie jest najlepsze, nie ma żadnego pierścienia dociskającego i z czasem to połączenie się wyrabia i lampa często nie kontaktuje (np. w zależności od pochylenia body). Osobięcie tego nie doświadczyłem ale czytałem i widziałem takie ineprawidłowości.

profile.country.PL.title
Arturro10
Użytkownik

No właśnie ten AF działa zauważalnie wolniej niż np. z 42 którą też miałem. Jak tylko kupiłem lampę to kilka razy widziałem ten czerwony wzorek, który dużo pomagał, ale na tej 100dniówce niestety go nie zauważałem. Jutro sprawdzę czy to było tylko chwilowo, czy już w ogóle nie działa. A co do mocowania lampy do korpusu to niestety prawda - inżynierowie Sony niezbyt postarali się z mocowaniem lampy w tym modelu. Aparat i lampa mają około 6 miesięcy i w sumie to była 2 taka sytuacja gdy całą noc miałem założoną lampę a luz jest spokojnie na 1 mm i widać jak się buja - czy ma to wpływ to przetestuje.

Pozdrawiam

profile.country.PL.title
Arturro10
Użytkownik

Witam.

Przetestowałem wszystkie możliwe pozycje trzymania aparatu i po mimo luzu lampa dziala prawidłowo :thumbsup:

Sprawdzałem to działanie wspomagania AF - czerwony wzorek - okazało się że nie działa.

A więc zacząłem grzebać w menu i się okazało że WSPOMAGANIE AF było wyłączone, przestawiłem na AUTOMATYCZNE i wszystko działa jak należy :thumbsup: 

Lajam i Piotruso - dzięki za chęci i za pomoc :wink:

Tagi (1)