anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Krótko o jednym zdjęciu cz. 1

profile.country.PL.title
Rafiki.
Doradca

Krótko o jednym zdjęciu cz. 1

Witajcie, raz na jakiś czas  będę wrzucał tu któreś z moich zdjęć i napiszę kilka słów związanych z jego powstaniem.


DSC00015.jpg
Na pierwszy ogień zdjęcie które każdy może zrobić w domu, czyli nie jesteśmy uzależnieni od kaprysów pogody. Co więcej… robienie takich zdjęć może być dobrym pomysłem w sytuacji gdy mamy ochotę na fotografowanie a pogoda jest pod psem. 
Fotografowanie uzależnia…czasami  jest tak … że człowiek musi… :slight_smile:

Więc jak i czym zrobiłem to zdjęcie ?

  • Aparat NEX 7
  • Obiektyw SEL 55-210mm
  • Statyw
  • Laptop
  • Dwa kieliszki
  • Szklany dzbanek z wodą

Jeden kieliszek stawiamy stopą do góry, drugi stawiamy na nim normalnie.
Ten pierwszy daję troszkę złudzenie że jest odbiciem górnego J
Jako tło umieszczamy ekran laptopa.
Chciałem mieć białe tło więc na ekranie wyświetliłem po prostu biały slajd z power pointa  J
Pozostałe światło w pomieszczeniu musi być zgaszone
Zabawa jest prosta pod warunkiem że mamy asystenta lub asystentkę do wlewania wody do kieliszka. Przydaje się duża szybkość zdjęć seryjnych. NEX 7 ma aż 10 kl/s
Na dany sygnał asystentka wlewa  wodę do kieliszka a fotograf naciska na spust.
Wykonujemy serię zdjęć, przy tak szybkich zdjęciach seryjnych wystarczyła jedna seria.

Zrzut-ekranu-2014-01-23-18..jpg

Zależało mi na wysokim kontraście, wykorzystałem więc tryb „Cz-B wysoki kontrast”
Dzięki temu obróbka w komputerze została ograniczona do minimum.
Zależało mi na krótkim czasie naświetlania,
okazało się że ekran wcale nie świeci aż tak jak mi się wydawało :slight_smile: 
Żeby „wyciągnąć” choćby czas rzędu 1/500s musiałem podnieść ISO aż do ISO 3200.
jednak w trybie czarnobiałym szumy nie są zbyt widoczne i zupełnie nie przeszkadzają.
Oczywiście  lepiej byłoby mieć jakieś silniejsze źródło światłą w tle, ale dla mnie to była zabawa :slight_smile:
Warto eksperymentować, powyższe wskazówki to tylko jedna z wielu dróg.
Zapraszam do dzielenia się swoimi pomysłami na domowe fotografowanie szkła :slight_smile:

2 ODPOW. 2
profile.country.PL.title
Rafiki.
Doradca

W pierwszej części pokazałem zdjęcie w którym krótki migawka „zamroziła” wodę.
Czas naświetlania ma kolosalny wpływ na wygląd zdjęcia.
Zbyt długi może spowodować że zdjęcie będzie zupełnie nieudane, może też spowodować że zdjęcie nabierze wyjątkowej formy plastycznej.  Dziś mamy właśnie przykład takiego zdjęcia.
Poznańska kolejka wąskotorowa zwana Maltanką może być bardzo ciekawym obiektem do eksperymentów. Nie porusza się ona z jakąś zawrotną szybkością, choć zdjęcie zdaje się przeczyć tym słowom :slight_smile:
Więc jak uzyskać taki efekt?
Po pierwsze potrzebujemy stosunkowo długiego czasu naświetlania.
W takich sytuacjach zawsze to będzie pewien kompromis pomiędzy efektem rozmazania zieleni za oknami a odpowiednią ostrością wagoniku i osób wewnątrz. Od razu chciałbym zaznaczyć że raczej nie ma co marzyć że za pierwszym razem uda  nam się uzyskać pożądany efekt. Musiałem wykonać całkiem sporo kadrów by wybrać najlepszy. Przy zbyt długim czasie naświetlania wszystko na zdjęciu jest nieostre, przy zbyt krótkim efekt rozmycia tła jest zbyt słaby. Trzeba spróbować „wstrzelić” się z właściwymi wartościami. Im szybszy ruch kolejki tym krótszy czas wystarczy dla odpowiedniego efektu, im wolniej porusza się nasz wehikuł tym trudnie bo czas musi być dłuższy.
Zrzut-ekranu-2014-01-30-21..jpg
Po drugie najlepsze efekty osiągniemy stosując obiektyw o jak najszerszym kącie widzenia.
szerokie pole widzenia daje nam dodatkową dynamikę ujęcia i powoduje że malutki wagonik wygląda na dość przestronne miejsce podróży :slight_smile:
W tej konkretnej sytuacji użyłem jednego z moich ulubionych obiektywów do NEXa, 10-18mm OSS
Wbudowana stabilizacja przydaje się dla uzyskaniu ostrego zdjęcia z długim czasem naświetlania.
Czas naświetlania trzeba ustalić eksperymentalnie, dla wygody warto w aparacie ustawić  preselekcję czasu lub przysłony (tryb A lub S) , o poprawne naświetlenie zadba automatyka a my możemy martwić się jedynie o odpowiedni czas naświetlania.
By aparat jak najmniej poruszał się względem wagoniku przyłożyłem go do oparcia ławki.
Mam nadzieję że zdjęcie Wam się podoba. :slight_smile:
Poniżej parametry jego wykonania:

  • aparat NEX 7
  • obiektyw SEL 10-18mm OSS
  • czas naświetlania 1/5s
  • przysłona F4.5
  • pomiar światła matrycowy
  • ISO 200

DSC00094.jpg

 

profile.country.PL.title
Rafiki.
Doradca

Filmik (stary ale jary :wink: ) o fotografowaniu ruchu: